Roman Joch nad prezidentskými volbami v USA II. část


Roman Joch *1971, český liberálně konzervativní myslitel a politik, v 90. letech minulého století pracoval v Občanském institutu, jehož ředitelem se stal v roce 2003, byl členem ODA a později Konzervativní strany, v roce 2010 se stal poradcem Petra Nečase. Z místa byl v roce 2012 odvolán, je autorem knih Americká zahraniční politika a role USA ve světě (2000), Američtí státníci ve dvacátém století (2001), Proč právě Irák (2003), Frank S. Mayer: Vzpoura proti revoluci dvacátého století (2003), Intelektuál ve veřejném prostoru (2012), Ne, pane premiére (2013).
Stáhnout dialog:

Dialog bych natočen ve středu 14. prosince 2016 v dopoledne v prostorách CEVRO institutu, Jungmannova 17, Praha 1, Nové Město.

Význam peněz ve volbách

Je zajímavé, že vítězný kandidát Donald Trump investoval „malou“ částku do svého zvolení, přesto mu to vyšlo, byť paní Clintonová měla jeden z největších volebních rozpočtů v dějinách USA. Není pravdou, že ten, kdo má nejvíce, vyhrává. Nepotřebnost peněz byla vyvážena jeho kontroverzností …

Cesty po Spojených státech

Kandidát musel projet Spojené státy křížem krážem. Navštívit 49 států unie. Tento přístup odpovídá principu unie. Kdybychom někdy volili evropského prezidenta, také bychom chtěli, aby kandidáti navštívili každou zemi, aby kandidát socialistů, křesťanských liberálů, aby navštívili i naši zemi – naopak lidé nenavštívené země by se cítili po právu uraženi. Jen se podívejme na pana Harryho Trumana, jenž vlakem projel celé Spojené státy, zastavil se v malých městech, v nichž nikdy před tím neviděli živého prezidenta, natož kandidáta na prezidenta. Uvádí se, že tato kampaň obrátila veřejné mínění v jeho prospěch …

Jazyk kandidátů

V amerických i evropských kampaní nastává trend k lidovosti. Kdysi kandidát na prezidenta vystupoval v saku a kravatě. Pak si sako sundal a vyhrnul si rukávy, aby působil lidověji. Dnešní kandidáti nekandidují v kravatě, byť v televizních debatách ano, ale na setkání s občany, mají mít límeček rozhalený, aby navozovali situaci: sem jeden z vás, rozumím vašim problémům …

Jak vybírat kandidáty?

Pokud bych byl americkým občanem, mezi těmito dvěma kandidáty bych si nevybral. Nevolil bych ani jednoho z nich. Poté, co volby skončily a začal jmenovat svůj kabinet, z mého pohledu to bylo menší zlo, ba šťastná volba …

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..