O Chartě 77 se starostou Ladislavem Langrem


Ladislav Langr *1959, novinář a starosta lázeňského města Poděbrady od roku 2010, celý svůj život prožil jako novinář v různých redakcích, od roku 1988 do roku 1992 působil i jako pedagog na UK.
Stáhnout dialog:

Nabízíme pohled na výročí Charty 77 očima regionálního politika, v němž i prozrazuje limity účasti.

Dialog byl natočen v pátek 20. ledna 2017 v dopoledních hodinách v pracovně na radnici Náměstí Jiřího z Poděbrad 4, Poděbrady.

Vznik Charty 77

V období vzniku mi „táhlo“ na osmnáctý rok a o jejích signatářích jsem nevěděl. V mých očích to byli „ztroskotanci“ a „zrádci“. Někteří tvrdili, že Charta byla jako zápas Sparty a Slávie. Všichni jsme se na to dívali, fandili jsme tomu, ale nezapojili jsme se.  Propaganda strany to rozcupovala, a proto se o tom lidé dozvěděli.

Ideové impulsy Charty 77

Helsinský proces byl důležitý impuls, aby Charta vznikla. Byla tam snaha o pootevření „železné opony“. Dalším byla kvalita vládnutí, která akcentovala lež. Nesmíme zapomínat na procesy s undergroundovými kapelami jako jsou The Plastic People of the Universe.

Obsah Charty 77

Neřekl bych, že jde o výjimečný text, protože neříká nic zásadního. Má zájem popsat realitu, je praktický, ale nemá filozofickou hodnotu.

Lidé a Charta 77

Lidé se řídili heslem: „v jednotě je síla“. Byla snaha pojmenovat stav a přispět ke změně. Katolík byl schopen sedět s ortodoxním komunistou, bývalý svazák s bývalým skautem …

Komunikace v Chartě 77

V minulém režimu jsme nebyli pod takovým dohledem kamer jako dnes. Dával jsem si pozor, s kým se stýkám, zdali mě někdo nesleduje … Nechybí nám tato komunikace dnes?

Dialog s totalitním režimem a Charta 77

Je to možné a ukázka je například dnes na Kubě. Lidé, kteří nekompromisně trvají na svých postulátech, ti jsou vnímáni jako negativní, blázni, což je vyřazuje z většinové společnosti …

Anticharta a Charta 77

Lidé to podepisovali, jelikož si chtěli zajistit svou pozici na výsluní a druzí to podepisovali ze strachu.

Změna režimu v roce 1989 a Charta 77

Chartisté byli důležitou podmínkou změny režimu. Netvrdím však, že nezbytnou, poněvadž režim by se nerozpadl, kdyby se nerozpadla celá socialistická soustava.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.