Evropské cestovní imprese Martina Bojara – pěšky


*1947, český neurolog, bývalý přednosta neurologické kliniky v Motole. V letech 1990 – 1992 zastával post ministra zdravotnictví v české vládě Petra Pitharta.
Stáhnout dialog:

Martin Bojar: Je zvláštní, že místa v Evropě, která navštívím, se stanou turisticky přitažlivým. Příspěvky k prožívání Evropy …

Dialog byl natočen v úterý 25. července 2017 odpoledne pracovně prof. Martina Bojara, Národní 9, Prah1, Staré Město. 

Úvod k cestování

Můžeme Evropu pochopit prostřednictvím cest? Jak se cesty zapíšou do naší mysli?  Co je předpokladem cest? Na čem jsou cesty závislé? Necestovali naši předkové více než my?

Cesty Martina Bojara

Co ovlivňuje volby evropských tras českého neurologa? Jaké prostředky užívá a jaké imprese z toho vznikají?

Pěšky po Evropě

Vydali byste se po Evropě primitivně – pěšky? Šli byste cestou Cyrila a Metoděje, kteří k nám přinesli druh víru? Nestalo se cestování pěšky utilitární? Není to pak limitující, pokud máme zájem poznávat? Co vše je dobré s cestou pěšky kombinovat a jak při cestách využíváme lidskou mysl? Dále: jak cestování ovlivňuje šlechetný nápoj? Některá evropská místa jsou s ním neodmyslitelně spjata a zapsala a se do kultury země …

Chůze …

Jak ovlivňuje chůze prožívání krajiny a myšlení po lidském pobytu? Prof. Bojar popisuje zkušenost ze Skotska a Anglie. Jak se mu zapsali do jeho mysli? Jak to člověka limituje a determinuje? Jak můžeme chůzi použít při intelektuální tvorbě a jiných aktivitách?

Doufám, že imprese českého neurologa budou pokračovat, neboť je to jedna z cest, jak přiblížit Evropu naší mysli a probudit autentičtější zájem o tento kontinent a najít prostřednictvím ní stezku do našeho nitra.  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *